SORU: Güneş enerjisi ile ısıtma sistemlerinin kullanım alanları nerelerdir?
CEVAP: Konutlar, hastaneler, ticari işletmeler, askeri tesisler, oteller, apartmanlar, havuz ısıtması, sera ısıtması, çamaşırhane, yemekhane, fabrikalar şeklinde uzayıp giden, kısacası kurulumunun müsait olduğu ve sıcak suya ihtiyaç olan her yerde kullanılabilir.

SORU: Pasifik Solar Enerjili Sistemleri hangi bölgelerde ve ne kadar süreyle kullanabiliriz ?
CEVAP: Güneş enerjili ısıtma sistemleri güneşi gördüğü takdirde çalışacağından dolayı güneşlenme süresi fazla olan bölgeler ya da şehirlerde kullanmak daha verimli olacaktır. Ülke olarak bütün şehirlerimiz Güneş enerjisi ile ısıtma sistemlerine uygun ölçüde güneşlenme süresine sahiptirler. Pasifik Solar Güneş Enerjisi Sistemlerinin yüksek verimlilik ve kalitesini göz önüne alırsak; rahatlıkla kurulan sistemler 4 mevsim kullanılabilir.

SORU: Güneşle Isıtma Sistemini sadece güneşin olduğu saatlerde mi kullanabilirim ?
CEVAP: Güneşin olduğu saatlerde, yani gündüz ısıtılan su güneş battıktan sonra ısı yalıtımlı Pasifik Solar Boylerleri ile depolandığı takdirde, sıcak su 24 saat kullanılmaya hazırdır. Ayrıca depo içerisinde mevcut termostatlı ısıtıcı sayesinde gerektiğinde istenilen su sıcaklığına bu ek yöntem sayesinde ulaşılabilir.

SORU: Pasifik Solar Güneş Enerjili Sistemler ile kışın ısıtmada tasarruf sağlayabilir miyim ?
CEVAP: Mahal ve sıcak su ısıtma için kullanılan enerji kaynaklarına (doğalgaz, kömür, fuel-oil vs..) Güneş Enerjili sistem bağlanarak, bu enerji kaynaklarının ön ısıtmasına yardımcı olunabilir. Bu yöntem önemli ölçüde tasarrufa yol açacaktır.

SORU: Açık ve kapalı sistem nedir ve hangi koşullarda kullanmak gerekmektedir ?
CEVAP: Açık sistem kullanım suyunun sirküle edildiği sistemlerdir. Pasifik Solar olarak açık sistemi genellikle donma yaşanmayan bölgelere tavsiye ediyoruz. Ayrıca suyun kireçli olmaması gerekmektedir. Bu koşulların zıttı olan yerlerde; yani donma tehlikesi yaşanabilecek yerlerde antifirizli su karışımının sirküle edildiği kapalı sistemi tavsiye ediyoruz.

SORU: Sistem çevre koşullarından etkilenir mi ?
CEVAP: Pasifik Solar kollektörlerinin tasarımı çevre koşullarına göre yapılmaktadır. Bir dizi testten geçtikten sonra kullanıma uygun olduğu ortaya çıkan kollektörler rahatlıkla çatılara monte edilebilir. Herhangi bir dolu ve kar yağışından zarar görmeyecek şekilde sağlam cam ve bileşenlerden oluşan kollektörler sızdırmazlığı sayesinde güvenle kullanılabilir.

SORU: Çatım düz/eğimli değil montaj esnasında sorun yaşanır mı ?
CEVAP: Çatının düz veya eğimli olduğu öğrenildikten sonra montaj kısmından önce gerekli çalışmalar yapılarak istenilen şekilde kollektör yerleştirme çalışmaları başlar. Farklı çatılara göre dizayn edilmiş farklı sehpalar sayesinde kolaylıkla yerleşim sağlanır.

SORU: Sistemim kendini ne kadar sürede amorti eder ?
CEVAP: Amorti süresi o anki kullanılan enerji kaynağına bağlıdır. Enerji kaynağının birim fiyatına göre amorti çalışmaları yapılır. iletisim@pasifiksolar.com adresinden çeşitli yakıtlara göre tasarruf miktarını hesaplamalarını isteyerek sadece tasarruf miktarını öğrenmekle kalmayıp ne boyutlarda bir sisteme ihtiyacınız olduğunu da öğrenebilirsiniz.

SORU: Güneş Enerjili Sistemleri tercih ederek doğaya nasıl bir katkı sağlıyorum ?
CEVAP: Enerji ihtiyaçlarının gittikçe artan oranda kullanılması, dünya atmosferine her gün daha fazla miktarda CO, CO2 , SO2, NOx ler gibi zehirli veya zararlı gazların atılmasına sebep olmaktadır. Bu gazlar, insanların çeşitli hastalıklara yakalanmasına, insan ömrünün kısalmasına sebep olmasının yanı sıra esas önemli ve olumsuz etkisi global ısınma olarak adlandırılan dünya atmosferinin ısınmasına sebep olmasıdır. Dünya atmosferindeki bu ısınma yer yüzünde düzensiz ve şiddetli yağışlara, tayfunlara, beklenmeyen fırtınalara, aşırı ve uzun süreli kuraklıklara, hava sıcaklıklarının artmasına ve sonuçta, yer yüzündeki canlı yaşamının olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. 

Global ısınma ve bunun sebep olduğu olumsuzluklardan kurtulabilmek için yapılması gereken tek şey öncelikle atmosfere verilen CO2 oranının acilen çok büyük oranda azaltılması ve böylece atmosferdeki CO2 oranının düşürülmesi gereklidir. Enerji üretimi için fosil kaynakların kullanımının yerine, güneş enerjisinden faydalanarak bu olumsuz etkileri gidermek insanoğlunun üzerine alması gereken sorumluluktur.